Antivirüs Programları

Antivirüs Programları

Antivirüs Programları

Bilgisayarların özellikleri geliştirilip ihtiyaçlara karşılık verdikçe bilgisayar korsanları tarafından çeşitli saldırılara hedef olmaktadır. 

Kullanıcılar anti virüs yazılımları ile bilgisayarlarını; virüs, kimlik avı, casus, fidye yazılım ve Truva atı gibi tehlikelere karşı koruyabilmektedir. Herhangi bir belirti olmaksızın sisteme birçok şekilde sızabilen virüslere karşı bilgisayarı korumak için kullanılan antivirüs programının güncel kalması, ebeveyn kontrolü sistemi, güvenlik duvarı, dosya şifreleme, spam filtreleme ve sürekli koruma özelliğinin olması bilgisayarın güvenliği açısından önem arz eder.

Antivirüs Programlarının Ortaya Çıkışı

Antivirüs programları konusunda atılan ilk adım 1990 yılında kullanıma sunulan Norton Antivirüs yazılımıdır. Virüsler 1995 yılına kadar Apple marka bilgisayarları etkilerken, 1995 yılında Windows’u etkilemeye başlamıştır. Yaygın hale gelen internet kullanımı ile birlikte fiziki bellek transferinin yanı sıra e-posta mesajları da bilgisayar korsanları tarafından virüslerin bulaştırılması için yoğun bir şekilde kullanılan taşıyıcı haline gelmiştir. Örneğin; 1998 yılında Torjan Horse, 1999 yılında Melissa ve 2001 yılında I LOVE YOU virüsleri bilgisayar dünyasının kâbusu haline dönüşmüştür. Virüslere karşı birlikte büyük bir mücadele hareketine girilmiştir. Pek çok yeni marka art arda virüs temizleme uygulamalarını devreye sokmaya başlamıştır ve antivirüs programları bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Antivirüs Programlarının Özellikleri

Günümüzün en iyi antivirüs programları, sistemin aktif ve el ile taranmasından çok daha fazlasını sunar.  Bunlar, kimlik avı girişimlerine ve şüpheli dosyalara karşı uyarılan e-posta korumasının yanı sıra, ağ verilerini şifreleyen ve interneti kullanırken gizliliği koruyan VPN’ler gibi gizlilik odaklı özellikleri içerir. Kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım koruması, bilgisayar için en iyi antivirüsün seçiminde temel faktördür. Mevcut yazılımların bazıları gizlilik ve bankacılık koruması ve çeşitli optimizasyon araçları bile sunar.

Antivirüs Yazılımı Çalışma Sistemi

Antivirüs yazılımı açılan her dosyayı veya programı tarar ve bilinen virüs ve kötü amaçlı yazılımlarla karşılaştırır.  Ayrıca kullanılan yazılımları yeni ve bilinmeyen virüslerin belirtileri açısından kontrol ederek kullanıcıyı şüpheli etkinliklerden haberdar eder.

Bilgisayarın virüslerden korunabilmesi için ücretli veya ücretsiz birçok antivirüs programı vardır. En çok tercih edilen antivirüs programları ve özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 Antivirüs Programları

  • Kaspersky Free Antivirus: Kötü amaçlı yazılım koruması, ücretsiz sürümde sınırlı kısıtlama, hızlı ve etkili tarama özelliklerine sahip olan Kaspersky, kullanıcıyı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için ücretsiz olarak hizmet veren bir antivirüs programıdır. Biraz anlaşılması zor bir ara yüzü olsa da düşük ve orta seviye sistemlerde oldukça başarılı bir performans sergiler.
  • Bitdefender Antivirus: Kötü amaçlı yazılımlara karşı etkili koruma ve kolay kullanım özelliklerine sahip olan Bitdefender Antivirus, düşük seviyeli sistemlerde çalışan ve temel kullanım hizmetleri sunan ücretsiz bir antivirüs programları arasında bilindik bir programdır. Çok geniş bir tarama özelliği olmamasına rağmen kötü amaçlı yazılımları başarılı bir şekilde engeller.
  • Avast Free Antivirus: Kişiselleştirilebilen ve VPN hizmeti sağlayan Avast Free Antivirus içinde pek çok ekstra özellikle gelen, ücretsiz bir antivirüs programıdır. Öbür antivirüs programları ile arasındaki farklara gelecek olursak parola yöneticisi olması, internet tarayıcıları için eklentileri olması ve taramasının daha sıkı olmasını söyleyebiliriz.
  • Microsoft Windows Defender: Kötü amaçlı yazılımlara karşı tam koruyan, ön yüklü olarak gelen ve Windows’un içinde dahili olarak çalışan bu antivirüs programı, kullanıcılara ücretsiz bir hizmet sunar. Düşük seviye sistemlerde başarılı performans sunan program, diğer antivirüs programlarından ebeveyn kontrolü gibi gelişmiş ekstra özellikleri nedeniyle farklıdır.
  • AVG AntiVirus Free: Düşük seviye performans tespiti, dosya ayıklama ve kişiselleştirilebilen ara yüz özelliklerine sahip olan AVG Antivirus Free, ücretsiz hizmet veren bir antivirüs programıdır. Diğer programlara göre esas bir tarama hizmeti sunan ve ek özellikleriyle çok da öne çıkmayan bir programdır. Dosya öğütücü olarak da adlandırılan dosya ayıklama ve hasarlı dosyaları kullanıcıya göstermesi, programın en öne çıkan özelliğidir.
  • Avira Free Antivirüs: Gelişmiş kişiselleştirme, düşük boyut ve güvenlik duvarı yöneticisi özelliklerine sahip olan antivirüs programı Avira Free Antivirus orta seviye sistemlerde başarıyla çalışabilir. Fakat bu özelliklerin çoğu hem ücretli olarak sunulur hem de bilgisayar performansını yavaşlatır.     
  • Panda Free Antivirüs: Kişiselleştirilebilir ara yüz, internet tarayıcısı için ekstra özellikler, orta seviye performans isabeti ve VPN hizmeti sunan Panda Free Antivirus, bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz bir hizmet sunar.
  • Malwarebytes Anti-Malware: Tamamlayıcı koruma, istenmeyen reklam yazılımlarını kaldırma ve mevcut korumaya destek olma hizmetleri sunan Malwarebytes Anti-Malware Free tam olarak bir antivirüs programı değildir fakat temel seviyede hizmet veren antivirüs programın bulduğu kötü amaçlı yazılımları yok etme özelliğine sahiptir. Önceden yüklenen antivirüs programları ile herhangi bir müdahale olmadan, destek kuvvet olarak çalışır ve bilgisayarın koruma gücünü arttırır.
  • Eset Antivirüs: Program yalnızca Windows kullananlar için tasarlanmıştır. Virüs tespit ve internet güvenliği özellikleri sunmasının yanı sıra bağımsız kurumlarca kanıtlanmış antivirüs koruma sistemine ve en üst seviye internet güvenliği araçlarına sahiptir. Program, UEFI tarayıcı sistem çalışmaya başlamadan önce tehlikeleri tespit etme, Host temelli yazılım yayılmasını önleme, boştayken veya indirme anında tarama ve e-posta filtreleme hizmeti sunar.
  • Norton Antivirüs: Korumayı bir cihazdan diğerine aktarabilme, zararlı program saptama ve virüsten koruma sistemine sahiptir.  

Bilgisayarın tehlikeli virüslerden korunması konusunda bilinçli olmak ve mutlaka antivirüs programı kullanmak gerekir. Bu nedenle bilgisayarın ve depolanan bilgilerin güvenliği açısından antivirüs programları bilgisayarın ayrılmaz bir parçasıdır.

Teknoloji