Chausie Kedi Sahiplendirme Rehberi

Chausie Kedi Sahiplendirme Rehberi

Chausie Kedi Sahiplendirme Rehberi

Chauise kedi ırkı yetiştiren insanların özellikle sadık, zeki, sevgi dolu ve sağlıklı olmasının yanı sıra vahşi görünümlü bir kedi elde etmek amacıyla bu ırkı ortaya çıkardığı bilinmektedir. Bu tip özellikleri ön planda olan kedilere ilgi duyan kimseler de ağırlıktadır. Kedi sahiplendirme rehberleri sayesinde hem kediler hakkında bilgi edinirken hem de söz konusu karar daha da kolaylaşır.

Chauise Kedisi Özellikleri

  • Fransa’nın yerli bir kedisi ile Sazlık kedisinin çiftleştirilmesi sonucu oluşan bir ırktır.
  • Irkının bir özelliği olarak nazik ve çok keskin bir zekâya sahiptirler.
  • Bağlılıkları ile bilinseler de sinirlenmeleri veya üzülmeleri halinde çekilmez bir hâle gelebilirler.
  • Samimiyeti fazla olan bu Chausie kedisinin insanlara fazlasıyla güvenmesi en belirgin özelliklerindendir.
  • Uygun şartlar sağlandığı takdirde 12-14 yıl arasında yaşam süreleri vardır.
  • Oynamayı çok seven bir ırktır. Çocuklarla iyi anlaşması ve onlarla oynamaktan mutlu olması sebebiyle ailelerin gözde kedisi olarak bilinmektedir. Kedi sahiplendirilirken en çok tercih edilen ırklardan sayılmaktadır. Ancak önlem amacıyla çocuklarla Chauise aynı ortamda yalnız bırakılmamalıdır.
  • Çok hassas, yardımsever ve yetenekli olmaları ile öne çıkarlar.
  • Doğası gereği her şarta uygun şekilde yaşayabilmeleri için yetiştirilen bu ırk dünyada henüz bir kedi ırkı olarak kabul görmemiştir.
  • Chauise ırkı bilinen en eğitilebilir kedi türlerinden biri olabilir.
  • Kıvrak zekâlarından dolayı sahiplerini yormaz iyi hissettirirler.

Kedi sahiplendirme hizmeti sağlayan veteriner klinikleri kedilerin sağlık durumları ile ilgili düzenli kontrolleri ön görmektedir. Bu sayede mevcut hastalıklar ilerlemeden tedavi edilebilmektedir. Chauise ırkında genellikle Polimorfizm böbrek rahatsızlığıyla karşı karşıya kalınmaktadır. Ayrıca bir de bu ırkın diğer bazı kedi ırklarında görülen Kardiyomiyopatiye karşı hassas olduğu unutulmamalıdır. Bu ırk üreme sırasında kesinlikle kendi türüyle çiftleştirilmemelidir Çünkü genetik hastalıkların birleşimi sonucu engelli yavrular doğabilir. Chauise türü kedi 6-8 kedi doğurabilme özelliğine sahiptir. Hijyenik bir ortamda bulunması çok önemlidir. Vakit geçirdiği oyuncaklarının sık sık dezenfekte edilmesi gerekir. Tırnaklarının düzenli şekilde kesilmesi çok önemlidir. Kaliteli kedi maması ile beslenmesi önerilmektedir Tüylerinin dökülmemesi, sağlıklı ve canlı görünmesi için haftada 1 kedi tarağı ile taranması önerilmektedir.

Genel Kültür