Keylogger nedir, nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir?

Keylogger nedir, nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir?

Bir zararlı yazılım türü olan Keylogger, kullanıcıların bilgisayarındaki işlemleri kötü niyetli kullanıcılara iletmek için geliştirildi. Keylogger’lar, her ne kadar Windows kullanıcıları sorun yaşasa da Linux ve macOS işletim sistemleri için de mevcut. Ayrıca Android ve iOS gibi mobil işletim sistemlerinin de benzer zararlı yazılımlardan etkilendiğini hatırlatalım.

İlk olarak kullanıcıların klavye hareketlerini kaydetmek amacıyla geliştirilen keylogger’lar, her işletim sistemi için farklı özellikler ile karşımıza çıkıyor. Günümüzde geliştirilen zararlı yazılımlar, parola çalma girişimi haricinde kredi kartı dolandırıcılığı için de kullanılıyor. Bu sebepten dolayı siber güvenlik analistleri Android ve iOS kullanıcılarının antivirüs kullanmasını tavsiye ediyor.

İşletim sistemi nedir? Ne işe yarar?

Günümüzde sadece bilgisayarların değil, neredeyse tüm elektronik cihazların işletim sistemi var. Peki işletim sistemi nedir? Ne işe yarar?

Keylogger nasıl bulaşır?

Zararlı yazılımların birden fazla bulaşma yöntemi mevcut. Kötü niyetli kullanıcıların en çok kullandığı yöntem, crack ve hile programlarına zararlı yazılım eklemek. Bunun haricinde aynı ağa bağlı kullanıcılara Man In The Middle saldırısı ile zararlı yazılım kurmak mümkün. Bu sebepten dolayı halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanma konusunda dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bazı zararlı yazılımlar hem ağ hem de USB üzerinden otomatik olarak yayılma özelliğine sahiptir. Windows Defender, bu tarz yazılımlara karşı geliştirildi. Ancak bunlar dışında antivirüs yazılımı kullanmanızı öneririz.

Keylogger nasıl temizlenir?

Bazı antivirüs programları gelişmiş veri tabanları sayesinde birçok zararlı yazılımı anlık olarak tespit edebiliyor. Avira, Kaspersky ve Emsisoft gibi firmaların zararlı yazılım kaldırmak için özel programları da mevcut.

Şirketler tarafından geliştirilen ücretsiz yazılımları kullanarak bilgisayarınızdaki keylogger’ları temizlemek mümkün. Ayrıca ücretli antivirüs kullanarak zararlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı koruma altına alabilirsiniz.

Keylogger nasıl temizlenir?

Linux tabanlı işletim sistemi için, Sophos, Comodo ve ClamAv programlarını mevcut. Ayrıca macOS kullanıcıları için intego, Bitdefender ve Mackeeper programlarını öneriyoruz.

Antivirüs yazılımları hakkında bilgi almak için aşağıdaki içeriğe göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca buradan en iyi ücretsiz antivirüs yazılımlarını da öğrenebilirsiniz.