Nebati Trabzon’dan Açıklamalarda Bulundu!

Nebati Trabzon’dan Açıklamalarda Bulundu!

Nebati Trabzon’dan Açıklamalarda Bulundu!

Memurlar ve emekliler Ocak ayında ne kadar alacak? Tahminler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Özellikle Ocak 2023’te faiz artırımı ile sosyal refah düzenlemesi adına yeni düzenlemeler oluşturulabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Enflasyonun neden olduğu refah kayıplarını kademeli olarak aşmaya kararlıyız” sözlerinin ardından, memur ve emeklilerin Ocak 2023’teki artışı endişe verici olmaya başlıyor. Trabzon haber kapsamında en doğru bilgilere erişebilirsiniz.

Geçen yıl Aralık ayında asgari emekli maaşı 1.500 TL iken, bu rakam Ocak ayında 2.500 TL, Temmuz ayında 3.500 TL’ye yükseldi. Aralık ayından Temmuz ayına kadar emekli maaşları %133 artarken, Ocak 2023’te tekrar artacak.

Emeklilik ve memur maaş artışları da netleşmeye başlıyor. Ocak 2023’te emekli maaşlarında ve memurlarda yapılacak artışla birlikte yaklaşık 20 milyon kişinin maaşları da sabitlenecek. Bu noktada ücretlerin belirlenmesinde belki de en önemli faktör enflasyon oranıdır.

Ekonomistler yıl sonunda tüketici fiyat endeksinin 1.194 seviyesinde gerçekleşmesini beklerken, ikinci yarı için enflasyon beklentileri ise %22,14 olarak belirtiliyor. Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık enflasyon oranı, SSK-Bağkur emeklileri beklentilerin gerçekleşmesi halinde Ocak ayı faiz artırımına eklenebilir. %22,14 olarak kabul edilebilir. Memurlar ve memurlar da yılda iki kez aldıkları toplu sözleşme süresinde yeni bir toplu sözleşme artışı ve altı aylık enflasyon farkı alıyor. Ocak 2023’te beklentiler karşılanırsa bu, memur ve emekli memurlarda %23,14’lük bir artış gerektirecektir.

SGK Gecikme Zammına Değinildi!

Haber kapsamında mevcut SGK gecikmeli faiz artırımları, özel yöneticilerin veya belediyelerin işini yaptı ve genellikle kurdukları kamu hizmetlerinde yer alıyor. Kamu hukuku kapsamında bu hizmetlerin vadesi gelen hesabın ödenmeyen kısmını hesaplayarak ödeme süresini ön planda tutarak cezalandırıcı sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Genellikle, borçlardaki bu artışlar, ödeme süreleri ertelendikçe artabilir. Genel bir isim olarak SGK geç veya geç ödeme zammı olarak bilinir.

Bankalar bu kapsamda, faiz artırımını erteleme kararı aldığını duyurdu. Bu hesaplamalar elektronik ortamda otomatik olarak yapılmaktadır. Bu ilavelerin uygulamaya konulabilmesi için son ödeme tarihi açıldıktan sonra ilaveler yapılır. Bu ödeme tarihi özellikle hafta sonuna denk geliyorsa ilk iş gününden itibaren hesaplanır. Gecikme ücreti oranları, daha sonra belirlenen önlemler kullanılarak hesaplanan tutara bağlı olarak değişebilir.

Genel Kültür