Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Protez dişler farklı amaçlar doğrultusunda ağza uygulanabilen yapılardır. Yapay diş olarak nitelendirilebilecek bu yapılar hakkında birçok detay söz konusudur. Protez dişler ile ilgili olarak eksik dişlerin yerine fonksiyon sağlaması söz konusu alanı daha da önemli kılmaktadır. Uygulamaları ve türleri ile çeşitli protez diş hakkında oldukça önemli bir bilgi birikimi mevcuttur. Protez diş uygulamaları genel diş hekimliğinin dışında uzmanlık gerektiren kombine bir biçimde uygulanan işlemlerdir. Protez dişle ilgili olarak bakımı noktasında bazı detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle protez diş yaptırdıktan sonra bakımı ile ilgili olarak söz konusu uygulamayı sağlamlaştırmak gerekmektedir. Nitekim uygulamadan ziyade protez dişin bakımı daha büyük önem taşır. Antalya diş hekimi protez uygulamaları ile mevcut ihtiyaçlara cevap vermektedir.

Protez dişin uygulanması genel itibariyle çiğneme fonksiyonunun azalması veya sıfıra yakın olması durumlarında bir veya birden çok dişe uygulanan protez yapıları ifade etmektedir. Bu anlamda fiziksel kalite noktasında malzeme ile ilgili olarak hekim-hasta işbirliği neticesinde bir karara bağlanır. Protez dişin uygulanmasının ardından bakımı düzenli bir biçimde yapılmalıdır. Nitekim protez diş yapıldıktan sonra bazı durumlarda ağızda bir dolgunluk hissinin varlığı ifade edilmektedir. Genel olarak ağız kokusu da protez diş uygulaması ardından eşlik eden sorunlar arasında yer alır. Protez diş uygulamalarının yemek yeme sırasında çiğnemeyi de belirli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Yapılacak bakımların bu sorunları en aza indirgendiği veya ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Protez diş bakımı ile ilgili ilk sırada protezlerin ıslak tutulması yer almaktadır. Özellikle protezlerin kuruması deforme olmalarında en önemli sebeptir. Hareketli protezlerin kullanılmayan zamanlarda suda tutulması gerekmektedir. Protez dişlerin tıpkı gerçek dişler gibi temizliğine oldukça dikkat etmek gerekir. Bu sayede mevcut protezlerin ömrünü artırmak mümkün olacaktır. Protez dişlerin bakımı ile ilgili olarak temizleyici bir çözelti kullanmak da oldukça önemlidir. Bu sayede detaylı bir temizlik yapılarak daha sağlıklı bir uygulama imkânı sağlanabilir. Protez dişler ile ilgili mevcut uygulamanın kalitesini artırmaya yönelik bazı tamamlayıcı uygulamalar da yaptırılabilir. Bu açıdan protez dişlerin belirli zamanlarda diş etine sabitlenmesi için yardımcı materyaller kullanılabilir. Ancak bu materyallerin diş hekimi tavsiyesi ile kullanılması şarttır. Diş doktoru Antalya protez bakımı ile ilgili önemli detayları hastalarına bildirmektedir.

Sağlık