Sağlıklı Spor Nedir

Sağlıklı Spor Nedir

Sağlıklı Spor Nedir?

Sağlıklı bedene sahip olabilmek için mutlaka spor yapmak gerekmektedir. Özetle damar sertliği, ensülin direnci, diyabet gibi hastalıkları en aza indirmek ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı spor yapanlar hayat felsefelerini tartıya odaklı olarak belirlememektedir. Spor ve diyet hakkında Burak Kulaksız ile irtibata geçmek mümkündür. Tüm bunların yanı sıra https://www.instagram.com/mizgat/ adresi üzerinden de Burak Kulaksız eğitmen hocası ile görüşme sağlamak mümkündür. Bununla beraber kilolarını bel çevrelerini yani vücut ölçülerini bilmektedir. Kilolu olsalar da ya da kilo vermeseler de düzenli olarak egzersiz yapmalarından dolayı kendilerini başarılı görür ve mutlu hissederler. Baş bölgesinden başlayarak ayak parmak uçlarına kadar ısınma hareketleri ile eklem sıvıları artmaktadır. Farklı pozisyonlarda hareketler ile birçok organa kadar daha fazla kan ve oksijen gitmektedir. Esneme hareketleri ile omurga esner kaslar uzar ve vücut rahatlar. Sırt hareketleri ile kambur duruşu düzelmektedir. Bel hareketleri de bel ağrılarına karşı kişiyi güçlendirmektedir.

Sağlık ve Spor Arasındaki İlişki

İnsanlar sağlığını koruyabilmek adına mutlaka spor yapmak ve dengeli beslenmek zorundadır. Sağlığı korumak için beslenme alışkanlıkları ve spor alışkanlıkları öne çıkmaktadır. Dengeli beslenme ve spor yapma hayatı idame ettirebilmek için oldukça fazla önem taşımaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek için yapılması gerekenlerin başında spor yapmak gelmektedir. Spor sayesinde kalp rahatsızlığı riski azalmaktadır. Bunun yanı sıra kaslar güçlenir ve fiziksel performans artar. Çeşitli hastalıklara karşı dirençli olmaya olanak sağlar. Bu nedenle sağlıklı yaşam için spor yapmak gerekmektedir. Spor ve sağlık birbirini dengeleyen faaliyetler olmaktadır. Bir insanın spor yapması sağlıklı kalmasını kolaylaştırmaktadır.

Vücut Geliştirme

Fitness sporu vücutta bol endorfin, östroen ya da testesteron hormonu salgılamasını sağlamaktadır. Bu da kişinin kendini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlamaktadır. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırmaktadır. Metebolizmayı hızlandırırken enerji arttırır ve uykuyu düzenlemektedir. Kalp ve damar sistemini güçlendirirken uzun dönemli fitness sporu uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riskini düşürmektedir. Kalori yakmayı sağlamasından dolayı şeker hastaları için sıklıkla önerilmektedir. Antremanlara başlamadan önce riskleri mutlaka öğrenmek gerekmektedir. Uygun kıyafetler giyilmeli ve özellikle spor ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Uzman eğitmenlerin vereceği antreman programına uyum sağlanmalıdır. Ağırlık egzersizinde nizami yapılması önem taşımaktadır.

Spor