Tenis Maçlarının Oynandığı Sahalar

Profesyonel ve maçların oynanabilirliği olan tenis kortu dikdörtgen bir biçimdedir. 23,77m yani 78 feet uzunluğunda ve 19,97m yani 36 feet genişliğinde olan bir sahadır. Kortun ortasından 1,07m uzunluk yani yüksekliğinde olacak şekilde ağ geçirilir. Geçirilen ağ file durumundadır. Ağ gergin bir ağ halinde olmalıdır. Direklerin arasından geçirilerek dikilen ağ direkleri tamamen doldurulması gerekmektedir. Ağ bantı ve orta bant tamamı ile beyaz renkte olması gerekmektedir. Kortların genişliğini belirleyen çizgilere ise sınır çizgileri adı verilir. Kort zeminleri ise çeşitli şekilde olabilir. Toprak, çim, sert yüzey, halı saha ve sentetik olmak üzere zeminlerin de çeşitleri vardır.

Dünya’da Tenisin Gelişim Süreci

Tenis spor dalının kökeni hakkında tam ve kesin bir bilgi yoktur. Fakat Antik Roma Dönemi’nde çıplak elle ya da eldiven ile beraber oynanan “Trigon” adı verilen bir oyunun olduğu bilinmektedir. Farklı bir görüş ile beraber olmak üzere de tenis sporunun ilk kez Meksika’da gerçekleştirildiği öne sürülmektedir. Toltec yerlilerinin de tenis veya tenise benzer oyunları oynadıklarından söz ediliyor. Bugünkü tenis oyunun kökeni ise 13.yüzyılda Fransa kralının huzurunda “Avuç İçi Oyunu” olarak oynanan oyunun kökenine dayanmaktadır. İngiliz ve Fransız soyluları tarafından oynanan bu oyun zaman ile beraber halk arasında yayılmış ve oynanmaya başlanmıştır. 1877 yılında Wimbledon’da ilk kez tenis şampiyonası düzenlenmiştir. Düzenlenmiş olan bu şampiyona ya da turnuva bugün yapılan tenis turnuvaları için oldukça büyük önem taşımaktadır. 1883 yılında ise tenis sahalarının ya da kort ölçüleri bugünkü standart ölçüler ile uyumlandırılmıştır. Kadınlar arasında ilk kez tenis maçı ise 1884 yılında düzenlenmiş ve oynanmıştır. İngiltere ve Fransa’da ilk önce yaygınlaşan tenis, daha sonra Amerika’da da oldukça hızlı bir şekilde yayılmıştır. İlk kez yapılan uluslararası tenis maçı ise 183 yılında yapılmıştır.

Tenis Maçlarında Gerçekleştirilen Servis Atışı Nasıl Olmalıdır?

Tenis maçlarında yapılan servis atışları üstten vuruş anlamına da gelmektedir. Oyuncunun yüzünün fileye dönük olacağı bir şekilde bir eli ile topu havaya atıp diğer elindeki tenis raketi yardımı ile beraber topa vurması sonucu gerçekleştirilen atış stilidir. Teniste servis atışının başarılı olabilmesi için topun dönmemesi gerekmektedir.

Spor