Tenis Turnuvası Laver Cup Nedir

Tenis Turnuvası Laver Cup Nedir

Tenis Turnuvası Laver Cup Nedir?

Laver Cup, geç dönem tenis efsanesi Rod Laver’ı onurlandıran uluslararası bir tenis turnuvasıdır. Yarışma, dünyanın en iyi tenisçilerini bir kez deneme formatında yarışıyor. Turnuvada ayrıca oyuncuların saha boyunca koştuğu ve rakiplerine gol atmaya çalıştığı bir mini futbol oyunu da bulunuyor. Alt sıradaki takımlar grup aşamasında yarışır ve en iyi takımlar eleme aşamasına geçer. Son maç, tüm cinsiyetlerin en iyi iki-üç formatıdır. Tenis raketi bu süreçte önemli bir ekipman türüdür.

Laver Cup, Eylül 2009’da Avustralyalı tenis efsanesi Rod Laver’ı onurlandırmak için kuruldu. Erkekler tenis için en üst düzey uluslararası takım yarışması olarak feshedilmiş Dünya Takım Kupası’nın yerini aldı. Laver Cup’a bir takım gönderen her ülke, en iyi erkek ve kadın oyuncularından oluşan bir all-star takımı seçmelidir. All-star takımı daha sonra yarışma için ulusal kadrolarını oluşturacak oyuncuları seçer. Takımlar, her zaman kadrolarında üç kadın ve dokuz erkek oyuncu olmak üzere maksimum on iki oyuncu ile sınırlıdır. Tenis ayakkabıları oyunculara özel olarak tasarlanıyor.

Laver Cup Ne Zaman Gerçekleşir?

Laver Cup, her yıl Eylül ayında İngiltere’nin Londra şehrinde açık toprak kortlarda gerçekleşir. Her takım, Hamburg’daki Sohles Tenis Merkezi’ndeki kapalı kortlarda antrenman yapmak için müsabakadan iki hafta önce gelir. Turnuva Pazartesi günü başlar ve Çarşamba günü sabah antrenmanı ve ardından öğleden sonra antrenmanı ile sona erer. Cuma, dinlenme ve iyileşme için ayrılan Cumartesi ile maç oyununa adanmıştır, ardından Pazar gecesi bir ödül töreni yapılır.

Yarışma, 1’den 8’e kadar olan takımların yuvarlak robing formatında birbirlerine karşı oynamasıyla başlar. Her gruptan ilk iki takım, yarı final ve final ile bir günde üç maç oynayarak çeyrek finale yükselir. Tüm maçlar tekli olarak oynanır ve tek eleme turlarıdır. Maçlar arasında, her oyuncu rakibi hakkında kısa yorumlar yapabilir ve bu etkinlikte yarışmakla ilgili duygularını ifade edebilir. Tenis çantaları ekipman koyma konusunda elverişli eşyalardır.

Laver Cup Organizasyonu

Laver Cup, kuruluşunda, tenis promosyon şirketi International Sportswear aracılığıyla hayır kurumlarına gelir sağladı. Elde edilen gelir daha sonra dünya çapındaki imkanları kısıtlı çocuklar arasında tenis bilincini geliştiren farklı tenis organizasyonlarına bağışlandı. Geçmişteki hayır işleri, az gelişmiş bölgelerde tenis kortları inşa etmeyi, imkanları kısıtlı gençlere tenis kıyafetleri sağlamayı ve yetersiz finanse edilen ülkelerde gençler için tenis kliniklerine sponsor olmayı içeriyordu.

Spor