Teniste Zemin Ve Ayakkabının İlişkisi

Teniste Zemin Ve Ayakkabının İlişkisi

Pek çok kimsenin ilgisini yeni yeni çekmeye başlamış olan tenis ülkemizde hızlı bir gelişim göstermiştir. Bu anlamda yapılan çalışmaların özellikle kulüp faaliyetlerinin oldukça önemli bir açığı kapattığını anlamaktayız. Özellikle sonradan ortaya çıkan bu ilginin yönetilmesi noktasında insanların doğru yönlendirilmesi tam manasıyla kulüp faaliyetleri ile yakından ilişkilidir. Tüm bunların dışında insanların ferdi çalışmalarının da elbette oldukça değerli olduğunu görmekteyiz. Tenis ile ilgili olarak ülkemizde mevcutta yer alan çalışmaların oldukça değerli olması ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak olan diğer çalışmalara zemin teşkil etmesi bakımından bir hayli fazladır. Tenis ilgili olarak en çok dikkat çeken noktalar arasında zemin ve ayakkabı ilişkisi yer almaktadır. Tenis maçları bilindiği üzere kurtlarda gerçekleştirilmektedir ve kortların zemin özelliğinin pek çok anlamda etki sahibi olduğu önemli bir bilgidir. Her türlü tenis ekipmanı ve tenis çantaları için tenis market’e bakabilirsiniz.

Tenis kortları farklı zeminlerden müteşekkil yapıları arz etmektedir. Kimi sahalar kapalı iken kimi sahalar toprak zemin özelliğine sahiptir. Bu anlamda sentetik yapılı sahaların varlığı da ayrıca dikkat çeken çeşitler arasında yer almaktadır. Saha yapılarının farklılığı oyuncunun vuruşlarına kadar yansımaktadır. Dolayısıyla envanterinde mevcut kort zemini özelliğine göre şekil değiştirmesi de bir hayli olağan görülmektedir. Bu bilgi çerçevesinde değerlendirildiğinde mevcut kort zemin özelliğine göre bir ayakkabı tercih etmenin oldukça kalıcı olacağını net bir biçimde görmekteyiz. Tenis kortlarının zemin özelliğine göre ayakkabı seçimi tecrübe ile de yakından alakalıdır.

Örnek vermek gerekirse bir çim kort için oyuncunun kayması sıklıkla başına gelebilecek problemler arasında başı çeker. Nemin fazla olması için kortlarda ayakkabıların kayması manasına gelmektedir. Bu açıdan çim kort oynanacak bir tenis müsabakası için önceden tutuş özelliği fazla olan ve odacıkları olan ayakkabılar tercih edilmektedir. Bu sayede yere daha sağlam basmak ve kayma problemini baştan ortadan kaldırmak mümkün hale gelecektir. Diğer bir örnekler sert zeminlerde de hava odacıkları olan tenis ayakkabılarının seçilmesi önemli bir kolaylığı ortaya çıkaracaktır. Nitekim sert zeminlerde ayaklara binen yük fazladır. Bu noktada oyuncunun daha verimli olabilmesi için bu zemine uygun hafif ayakkabılar tercih etmesi daha doğru bir harekettir.

Spor