Türkiye’de En Çok Kullanılan Cami Halısı Modelleri

Türkiye’de En Çok Kullanılan Cami Halısı Modelleri

Türkiye’de En Çok Kullanılan Cami Halısı Modelleri

Cami halıları farklı modellerde üretimi gerçekleşen ürünlerdir. Her ne kadar farklı modellerse üretiliyor olsa da mutlaka her cami de kullanılmaktadır. Farklı modellerin yanı sıra dokularında da farklılık bulunmaktadır. Türkiye’nin her bir köşesinde bulunan camilerde seçilen halılar farklılık gösterebilmektedir.

Girdiğiniz her cami de farklı bir desen görmeniz olasıdır. Fakat genel olarak camilerde belli başlı kullanılan halı modelleri vardır. Bunlar arasında en sık kullanılan ise saflı cami halısı modelleridir. Bu cami halıları genel olarak mahallelerde bulunan küçük camilerde tercih ediliyor. Bu halılar sayesinde saflar daha düzenli şekilde tutulmaktadır.

Büyük camilerde de bu model kullanılıyor lakin küçük camilere oranla daha az  tercih konusu oluyor. Büyük camilerde tercih edilen modeller ise genellikle göbekli cami halısı oluyor. Çok büyük ebatlarda rahat bir şekilde kullanılan bu ürünler camiye ferahlık veriyor.

Cami Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cami halısı seçiminde en önemli olan şey alerjen bir yapıya sahip olmamasıdır. Zira camiler gün içinde yüzlerce insana kapılarını açar. Namaz kılarken bireylerin cildi ile temas eden halılar kişileri rahatsız etmeyecek şekilde seçilmelidir. Bu durum kişilerin daha iyi bir şekilde namazı daha eda edebilmeleri için önemli bir durumdur. Ayrıca camilerde kullanılacak halı seçimlerinde mutlaka fazla toz toplamayan halılar tercih edilmelidir. Her ne kadar çok kişiye kapılarını açan ibadethaneler olsa da temizlik konusunda maalesef ki bu kadar insan gerçekleştiremiyor.

Camiler sık temizlenmediği için bu durum çok önemlidir. Eğer ki toz toplayan halılar tercih edilirse namazını eda etmeye gelen kişiler secdeye yöneldiği zaman daralacak ve nefes almakta zorlanacaktır. Bu da istenmeyen bir durumdur. Buna ek olarak bazı halılar gelişen teknolojiler sayesinde kendi kendini temizleyebilecek özelliklere sahip olarak üretilmektedir. Eğer ki bütçe el veriyorsa bu halıları tercih etmek elbette ki daha doğru olacaktır.

Cami Halısı Fiyatları

Cami halı fiyatları  halının türüne, modeline büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.  Örneğin; akrilik cami halısı ile yün cami halısının fiyatı aynı olmayacaktır. Zira bunların üretimde kullanılan maddeleri dahi değişiklik göstermektedir. Hatta cami halıları da diğer halı türleri gibi aynı kategoride farklı desenlerde üretildiği için bunlarda da fiyat farklılığı görülmektedir.

Buna örnek olarak ise yün cami halısı gösterilebilir. Yün cami halıları aralarında göbekli cami halısı, seccadeli cami halısı, saflı cami halısı gibi birçok alt dala ayrılabilir. Bunların her birinin fiyatları farklı olacaktır. Kısacası cami halıları fiyatları desenrenkmarka, model, üretiminde kullanılan ham maddeye göre değişkenlik göstermesi olasıdır.

Cami Halısı Nereden Alınır?

Cami halıları satılan firmalar sayılıdır. Çünkü her ev de kullanılan halılardan farklı olarak üretilir ve her cami aldığı halıları uzun süreler kullanılır. Bunlar arasında seçim yaparken ise muhakkak alacağınız ölçüyü göz önünde bulunmanız gerekir. Ölçüye uygun olmayan firmalardan alım gerçekleştirilmemelidir. 

Metropol cami halıları birçok model ve dokuya sahip olması nedeniyle sık tercih edilenler arasında yer alıyor.  Bu halılar arasında Manisa cami halısı modelleri de bulmak mümkündür. Zira Manisa çok uzun yıllar halı dokumayla geçindiği için çok kaliteli halılar tüketimine ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple Manisa cami halıları da sıkça tercih edilmektedir.

Akrilik halılar genelde yün halıları andıran yapılara sahiptir. Fakat yün halılardan farklı olarak daha canlı renklere sahiptir. Bu sebeple canlı renkler tercih edilecekse akrilik camii halılarına yönelmek daha doğru olacaktır.

Genel Kültür