Veteran Tenis Hakkında Bilgiler

Veteran Tenis Hakkında Bilgiler

Tenis farklı yapısı ve kuralları ile birçok spor dalına alternatif oluşturabilecek bir kimliğe sahiptir. Bu açıdan son yıllarda ülkemizde söz konusu alanın daha da yüceltildiğini ifade edebiliriz. Köklü tarihsel geçmişi ile önemli aşamalar geçirmiş olan bu alan tam bir kurallar bütünüdür. Birçok anlamda seçkin tarafları olan tenis, kortları, vuruşları, kalabalık envanteri ile çeşitli yaş gruplarının hobisi olarak da değerlendirilmektedir. Son zamanlarda tenisle alakalı olarak çeşitli kavramlar merak konusu olmuştur. Bu kavramlar arasında veteran tenis de yer almaktadır. Veteran tenis, mevcut tenis severlerin yaş gruplarına ayrılması esasıyla ifade edilebilecek bir kavramdır.

Tenis birçok anlamda hayatı disipline eden bir spordur. Bu bilginin yanı sıra harekete geçme konusunda da mevcut alanın tüm kesimlere verdiği mesajlar bulunmaktadır. Genel olarak bu alanda var olabilecek oyuncuların belirli bir yaş aralığında olması ile ilgili birtakım ön yargılar vardır. Genel itibariyle dünyaca ünlenmiş profesyonel tenisçiler bu algının ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Ancak bu algının aksine veteran tenis birçok tabuyu yıkmıştır. Veteran tenis, 35 ve üstü yaş tenis severlerin içine dâhil olduğu tenis türünü ifade etmektedir. Bu anlamda dikkat çeken birçok detayı da beraberinde getirmektedir. Veteran tenis daha önce hiç tenis oynamamış kimselerin hobi olarak oynadıkları tenis olarak da bilinmektedir. Diğer taraftan daha önce belirli bir süre oynayıp bırakan kimseler de aynı gruba dâhil edilmektedir.

Veteran tenis farklı yaş gruplarına hitap eder. Bu noktada 5 yaş aralıklar koyarak gruplar meydana gelmektedir. 35 yaş itibariyle oluşturulan gruplarda üst yaş erkeklerde 85, kadınlarda ise 75 olarak belirlenmiştir. Veteran tenis turnuvaları yakın tarihlerden bu yana Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından düzenlenmektedir. Veteran tenisin amacı daha önce bu sporla alaka kuramamış ancak içinde adeta ukde kalmış insanların alana dâhil edilmesidir. Bu durum tenise olan genel ilgiyi arttırmakla birlikte belli bir yaş üstü kimseler için çok önemli bir fırsat olarak da değerlendirilmektedir. Burada kişinin yaşı ne olursa olsun spor yapabilme hakkının tanınması noktasında da önemli mesajlar verilmektedir.

Spor