VLC 4.0, yeni arayüzüyle geliyorVideo oynatma yazılımı VLC, yayınlamayı planladığı 4.0 güncellemesi ile yeni ve modern bir arayüzün …

VLC 4.0, yeni arayüzüyle geliyorVideo oynatma yazılımı VLC, yayınlamayı planladığı 4.0 güncellemesi ile yeni ve modern bir arayüzün …

VLC’nin sahibi VideoLAN başkanı Jean-Baptiste Kempf tarafından açıklanan bilgilere göre, oynatıcıya modern bir görünüm kazandırarak yeniden tasarlanmış bir arayüz ile web sayfalarında VLC oynatmayı mümkün kılmak, en önemli amaç. Firma tarafından 2019’daki FOSDEM konferansında yeni arayüzün nasıl görüneceğine yönelik ilk tasarımları sunmuştu. 

Sunum sırasında açık gri renk şeması, şeffaf arayüz öğeleri ve modern görünümlü simgeler içeren tasarımı beğenilere sunan Kempf, “Merak etmeyin, hala bir komut satırı kullanabilirsiniz” katılımcıları güldürmüştü.

VLC 4.0’ın yanı sıra VideoLAN ekibi, üçüncü taraf videoları sunan uzantılarla birlikte yazılıma daha fazla çevrimiçi içerik getirmek hedefiyle kolları sıvadı. Ayrıca gelecekte ücretsiz reklam destekli videolar sunmak, eski tarayıcı eklentisi yerine Webassembly ve JavaScript kullanarak bir web sayfasında daha kolay çalışabilen yazılım gibi özellikleri de hedefleri arasına koymuş durumda.

Google, ‘üç boyutlu sahne’de devrim yapıyor

Google, üç boyutlu sahne anlayışını daha da iyileştirmek için üç boyutlu derin öğrenme yeteneklerini TensorFlow’a getirmek üzere tasarlanmış modüler ve verimli kitaplık TensorFlow 3D’yi yayınladı.

Öte yandan firma, IMDb tarzı bir proje olan Moviepedia ile filmler için veritabanı oluşturmakla ilgili çalışmalarına da devam ediyor. VLC 4.0’ın ne zaman gelebileceğine dair kesin çıkış tarihi bulunmasa da, firmanın 2019 yılındaki sunumu yeni özelliklerle ilgili daha fazla ayrıntıyı sunuyor.

Kaynak: ortakyorum.com

Teknoloji